Drewno

Drewno od tysięcy lat ogrzewało i dawało światło.  Tańczące płomienie dawały poczucie bezpieczeństwa, spokoju i rodzinnego ciepła. dziś gdy słyszymy w mediach tyle przesłanek o ekologii zastanawiamy się, jak najlepiej ogrzać nasz dom. Jest wiele rozwiązań ale najbardziej wydajnym ekologicznym i nie obciążającym kieszeni surowcem jest drewno. Ogólnodostępne, Polska jest najbardziej zalesionym krajem Europy możemy je dostać w każdej części kraju. Nasze lasy obfitują wiele gatunków drewna najbardziej kaloryczne to: grab, buk i dąb, przy wyborze gatunku drewna to pierwsza i najważniejsza zasada. Drugą jest mianowicie czas sezonowania, na rynku możemy znaleźć  bardzo dobre drewno roczne albo dwuletnie. Jednak jeśli byśmy sami chcieli je przygotować wystarczy drzewo porąbać w szczapy a następnie ułożyć w suchym, przewiewnym miejscu oraz zabezpieczyć przed deszczem.   Sami widzicie to bardzo proste i pozwala nam zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Rodzaj drewna

Wartość opałowa metra przestrzennego w kWh

Wartość opałowa kilograma w kWh

Brzoza 1900 4,3
Buk 2100 4,0
Dąb 2100 4,2
Grab 2100 4,0
Olcha 1500 4,1
Topola 1200 4,1
Wierzba 1400 4,1

 

Rodzaj paliwa

Orientacyjny koszt uzyskania ciepła*

Prąd w taryfie całodobowej

0,42 zł/kWh

Gaz ziemny w taryfie W-3

0,21 zł/kWh

Gaz płynny

0,42 zł/ kWh

Olej opałowy

0,37 zł/kWh

Węgiel

0,11 zł/kWh

Ekogroszek

0,13 zł/kWh

Drewno

0,10 zł/kWh

Pelet

0,21 zł/kWh

Komin

Kominek musi mieć odrębny przewód dymowy, nie wolno nim odprowadzać spalin z innych urządzeń grzewczych. W żadnym wypadku nie wolno spalin odprowadzać przewodami instalacji wentylacyjnych. W budynkach drewnianych między jego elementami a przewodem należy zostawić 30 cm przerwy.

Ponieważ wkłady kominkowe podczas otwierania drzwiczek pracują przez chwile jako kominki otwarte, wymagają w związku z tym przewodu dymowego o przekroju co najmniej 450 cm2  i wysokości co najmniej 7,5m.

Najlepszym rozwiązaniem jest jeśli komin stoi w centrum domu powoduje to lepsze jego funkcjonowanie jak i to że gdy stygnie dodatkowo ogrzewa budynek. Jednak jeśli komin jest usytuowany na ścianie zewnętrznej budynku, by uniknąć zakłóceń w odprowadzaniu spalin, powinien być odpowiednio izolowany, aby uniknąć ich nadmiernego schłodzenia Komin powinien wystawać co najmniej 0,8 m powyżej najwyższej krawędzi dachu.

To krótko na temat komina, są to proste zalecenia, a jednak jeśli chcemy by nasz kominek pracował lepiej niż idealnie powinniśmy je zastosować.

Kominek a dom

Nad umiejscowieniem kominka najlepiej zacząć się już zastanawiać na etapie planowania domu. Ważne jest odpowiednie umiejscowienie komina jak i rozplanowanie kanałów odprowadzenia jak i doprowadzenia ciepła. W tym wypadku wystarczy skonsultować się ze nami albo z jednym z naszych dystrybutorów.

Specjaliści z przyjemnością doradzą państwu jaki kominek wybrać i co uwzględnić w projekcie. Jednak jeśli państwo posiadają już dom nic straconego specjalista określi co będzie trzeba zrobić i jak puścić rozprowadzenie powietrza  to nic skomplikowanego. Kominka nie należy ustawiać w pobliżu drzwi i okien. Można go ustawić przy wybranej ścianie, w rogu pomieszczenia lub jako wolnostojący.

Minimalna wielkość pomieszczenia w jakim będzie umieszczony kominek wynosi 25 m2  i kubaturze 60 m2 posiadające przynajmniej jedne okno i drzwi. Problem powstaje w przypadku budynku wykonanego technologią drewnianą, a mianowicie wszystkie otaczające ściany należy osłonić murkiem z cegły ceramicznej o grubości minimum 30 cm. Jednakże takich przypadków niema za dużo

Zabudowany kominek jest wspaniałym sposobem ogrzewania naszego domu a dobrze zaplanowany i obudowany przez specjalistę stanowi idealną ozdobę każdego wnętrza, a ludzie są zachwyceni atmosferą jaką stwarza w mroźne zimowe wieczory.

Konserwacja i czyszczenie

Wszystko czasem musi zostać wyczyszczone i zabezpieczone przed okrutnym zębem czasu. Kominek również, jednak w tym wypadku czeka nas bardzo mało pracy. Podstawową czynnością konserwacyjną instalacji kominkowej, jest dokonywanie w stosownych okresach czasu przeglądu i czyszczenia przewodu kominowego, przez uprawnionego do tych czynności kominiarza.

Kominek między okresami jego używania powinien być zostawiony w pełnej czystości. Usunięte powinny być resztki niespalonego drewna, wybrany popiół i opróżniony popielnik. Szybę w dziczkach można czyścić środkami specjalnie do tego przeznaczonymi, które bardzo polecam.

Podczas mycia należy chronić uszczelkę i farbę na drzwiczkach przed kontaktem ze środkiem czyszczącym. Istnieje ryzyko że zajdzie między nimi reakcja chemiczna.

Rozpalanie

Rozpalanie w kominku to nic trudnego, mianowicie na dnie paleniska układamy pognieciony papier. Na niego kładziemy drobne drzazgi, a wokół nich formujemy stożek ze średniej grubości szczap. Zamiast papieru możemy użyć zapalaczy parafinowych.

Wszystkie przesłony muszą być ustawione na maksymalny przepływ powietrza, a po ok 10, 15 minutach od rozpalenia można zmniejszyć jego dopływ. Jeśli chcemy dołożyć drewno należy najpierw ustawić przysłony maksymalnie otwarte, a następnie otworzyć wolno i spokojnie drzwiczki, tak aby nie spowodować zassania dymu do pomieszczenia.